TÁLALÓKONYHA HIGIÉNIAI SZABÁLYZAT
1. Cél
A higiéniai szabályzat célja, hogy tevékenységünk minden területén meghatározzuk a tálalókonyha működésére, valamint az élelmezési ellátásra vonatkozóan az alapvető higiéniai követelményeket. Ezek betartása garantálja, hogy tevékenységünk minden területe, megfeleljenek a mindenkori vonatkozó higiéniai előírásoknak.
A Higiéniai Szabályzat meghatározza az ellenőrzés általános és helyi szempontjait, illetve kijelöli az ellenőrzési-intézkedési felelősöket.
2. Érvényesség
A konyha tevékenységével, területével és a munkavégzéssel kapcsolatosan a37/2014. (IV. 30.) EMMI rendelet a közétkeztetésre vonatkozó táplálkozás-egészségügyi előírásokról *
rendelete a mérvadó. A biztonságos ételkészítés, tálalás és felszolgálása érdekében a konyha higiéniai rendje a következő:
A higiéniai szabályzat hatálya a konyha teljes területére és valamennyi dolgozójára kiterjed. Kiterjed továbbá mindazon személyekre, akik a konyhával munkára irányuló egyéb jogviszonyba lépnek.
A Higiéniai Szabályzat rendelkezéseinek betartása mindenkire nézve kötelező.
3. Leírás
3.1. Általános és tárgyi feltételek
• A működési engedély érvényességének ki kell terjedni valamennyi végzett tevékenységre.
- A konyha környezete rendezett, és megfelelően tisztán tartott legyen.
- Az épületrész általános műszaki állapota megfelelő legyen.
- Biztosított legyen a megfelelő ivóvízellátás és szennyvízelvezetés.
- Az élelmiszerek előkészítéséhez, feldolgozásához, valamint az étkeztetéssel foglalkozó dolgozók tisztálkodásához, az étkeztetési létesítmény takarításához csak ivóvíz minőségű víz használható fel.
- A padozat szilárd, kopásálló, résmentes, könnyen mosható és fertőtleníthető, hideg burkoló anyaggal burkolt.
- A falak, mennyezet kialakításának szempontjait az általános utasítás tartalmazza. A nyílászáró szerkezetek könnyen tisztíthatóak, fertőtleníthetőek legyenek. A falon kívüli csővezetékek, szerelvények tisztíthatók és megfelelő műszaki állapotúak legyenek.
- Biztosítani kell hideg-meleg folyóvízzel ellátott kézmosót, kézfertőtlenítési és kézszárítási lehetőséget (textil-törölközőt használni tilos!).
- Gondoskodni kell a helyiségek, gépek, berendezések, eszközök folyamatos karbantartásáról, szükség szerinti cseréjéről.
- A munka megkezdése előtt ellenőrizni kell a helyiségek, és a használni kívánt eszközök műszaki állapotát és tisztaságát. Át kell tekinteni az egyes – az élelmiszerekkel közvetlenül kapcsolatba kerülő berendezésékre vonatkozó tisztítási gyakorlatot és szükséges mértékű oktatásban kell részesíteni a munkatársakat.
- Ha egy felelős dolgozó tudomására jut, hogy az általa előállított termék elfogyasztása következtében megbetegedés történt, vagy annak gyanúja merült fel, a termék előállítását, és kiszolgálását azonnal be kell szüntetni, és a meglévő készlet megőrzése mellett haladéktalanul az ÁNTSZ városi intézetét értesíteni kell.
3.2. Készétel átvétel
- A készétel átvétellel foglalkozó személy megfelelő ismeretekkel rendelkezzen.
- A készétel átvevő hely megfelelő tisztaságú legyen.
- Áruátvétel során az élelmiszert tartalmazó szállítóedényt közvetlenül a földön mozgatni tilos!
- Áru átvételekor annak mennyiségi és minőségi ellenőrzését az átvevőnek el kell végezni.
- Ellenőrizni kell a fogyaszthatósági, minőség-megőrzési időtartamot, és azt, hogy ez a tervezett felhasználás előtt nem jár-e le. • Ellenőrizni kell az átvétel során az áru érzékszervi tulajdonságait (íz, illat, állag, szín).
- A készétel származási helyéről hitelt érdemlő bizonylattal, vagy a szállító pontos nevével kell rendelkezni.
3.3. Raktározás
- A konyha tevékenységi körét, forgalmát, a tárolandó anyagok fajtáját és mennyiségét figyelembe véve olyan számú és kapacitású tároló berendezésekkel kell rendelkezni, amelyekben a nyersanyagok, félkész termékek és ételek szakosítottan, az előírásoknak megfelelően, romlás és szennyeződés veszélye nélkül tárolhatók.
- A tárolási körülményeket, azoknak az élelmiszer minőségére gyakorolt hatását rendszeresen ellenőrizni kell.
- A göngyölegeket elkülönített helyen kell tárolni, és gondoskodni kell a folyamatos elszállításáról. Gyorsan romló élelmiszereket, hűtött ételeket 0-5 OC közötti hőmérsékletű hűtőszekrényben, fagyasztott készítményeket –18 OC-os mélyhűtőben kell tárolni.
- Tárolás során rendszeresen felül kell vizsgálni a nyers-, félkész- és késztermékek minőség-megőrzési idejét.
- A termékek azonosíthatóságát átcsomagolás esetén is biztosítani kell a felhasználásukig.
- El kell különíteni azonnal a romlott, ill. romlásra gyanús nyersanyagot, a félkész- és késztermékeket, és megkülönböztető jelzéssel kell ellátni további intézkedésig.
- Gondoskodni kell a hűtő folyamatos tisztításáról és karbantartásáról.
- Fel kell szerelni a hűtőberendezést az előírt tárolási hőfok ellenőrzésére hőmérővel, meg kell győződni róla, hogy a hőmérő helyesen működik.
- Csomagolt termékek megbontásakor ügyelni kell arra, hogy a csomagolóanyag darabkák ne kerüljenek a termékbe felhasználáskor.
- A takarításhoz és fertőtlenítéshez használt anyagokat, eszközöket, ruházatot mindentől elkülönítetten, külön helyiségben, vagy erre a célra szolgáló szekrényben kell tárolni.
3.4. Előkészítés
- A felhasználásra kerülő nyersanyagokat feldolgozás előtt a következő szempontok szerint kell ellenőrizni:
- minőség-megőrzési idő,
- kártevők jelenléte,
- idegen anyag jelenléte,
- érzékszervi tulajdonsága.
- A nyersanyagok tisztítását és az egyéb előkészítő műveleteket (darálás, szeletelés, tojásmosás, - törés) az erre a célra kijelölt előkészítő helyiségben kell elvégezni (ha erre nincs mód, elkülönített munkaasztalt, vagy egyéb konyhai eszközt kell biztosítani).
- Maradandóan meg kell jelölni az előkészítőben használatos munkaeszközöket, és rendeltetésüknek megfelelően védeni kell a szennyeződésektől (a különböző feldolgozottsági fokú és típusú nyers- és alapanyagokat színükben is megkülönböztethető eszközökkel javasolt feldolgozni).
- Csak fertőtlenített tojás kerülhet az intézmény területére.
3.5. Ételkészítés (csak reggeli, tízórai és uzsonna engedélyezett!!!
Azelőállítás során biztosítani kell a készítmények szennyeződéstől való védelmét.
• Ellenőrizni kell az előállított élelmiszerek minőségét.
- A konyhatérből ki kell vonni a lejárt minőség-megőrzési idejű élelmiszereket, és a megsemmisítésig elkülönítve kell tárolni, romlott, ill. romlásra gyanús nyersanyagot, félkész-, és készételeket intézkedésig szintén elkülönítve kell tárolni.
- Tilos felhasználni a lejárt minőség-megőrzési idejű ételnyersanyagokat!
- Tilos ételmaradékot, ill. romlásra gyanús nyersanyagot más ételhez hozzákeverni, vagy olyan átdolgozásnak alávetni (ízesítés, színezés), mely a romlás jeleit elfedi!
- Ételmintát hűtőtérben 48 órán át valamennyi ételféleségből külön-külön 50 gramm mennyiségben el kell tenni, és meg kell őrizni. Ételminta tárolására csírátlanítható, légmentesen zárható üvegedényt kell rendszeresíteni, melyet használat előtt ki kell főzni, 100OC-on 30 percig a mintavevő eszközzel együtt. Az üvegdugót leragasztó papíron fel kell tüntetni az üveg tartalmát, a mintavétel időpontját, és a mintát vevő dolgozó kézjegyét. Ételmintás tasak is alkalmazható, melyen szintén fel kell tüntetni a tasak tartalmát, a mintavétel időpontját, és a mintát vevő dolgozó kézjegyét
3.6. Készen tartás
- Ellenőrizni kell az előállítási, és készen tartási körülményeket, valamint azoknak a termékre gyakorolt hatását.
- Az elkészített étel melegen, vagy hidegen fogyasztható, az ételeket a tálalás időtartama alatt megfelelő hőmérsékleten kell tárolni, és a hőfokokat rendszeresen ellenőrizni kell.
- Az elkészített ételeket a tálalás időtartama alatt - megfelelő hőmérsékleten kell tárolni,
- a hőfokot rendszeresen ellenőrizni kell.
3.7. Adagolás, tálalás, felszolgálás
- A tálalás, felszolgálás egész időtartama alatt biztosítani kell azokat a feltételeket, melyek megvédik az élelmiszerek és a készételek
- tisztaságát,
- minőségét,
- táp- és élvezeti értékét figyelembe véve a fogyaszthatósági időt.
- Mikrohullámú, vagy gőzsütő használata esetén a beállítást úgy kell alkalmazni, hogy min. a 75OC-t elérjük.
- Védeni kell a kitálalt ételeket és a pékárut a cseppfertőzéstől.
- Gondoskodni kell az evőeszközök szennyeződéstől védett elhelyezéséről. • Ételt csak élelmezés-egészségügyi szempontból megfelelőnek minősített anyagból készített tiszta edényben, és tiszta adagoló eszközökkel szolgálhatunk ki.
- Kifőtt tésztára az ízesítő anyagot (mák, dió) csak adagoláskor szabad rátenni.
- Biztosítani kell a felszolgálótér megfelelő kialakítását, és tisztaságát. A felszolgálótér dekorációja nem veszélyeztetheti a felszolgálásra kerülő ételek tisztaságát.
TAKARÍTÁSI ÉS MOSOGATÁSI UTASÍTÁS
1. Cél
A takarítási és a mosogatási utasítás kidolgozásának és alkalmazásának célja, hogy az intézmény tálalókonyhájának ételkészítő, és felszolgáló műveletei során a takarítás és mosogatás rendje szabályozott legyen. (Csak és kizárólag biztonsági adatlappal rendelkező szerek használata a megengedett!)
2. Érvényesség
Az utasítás hatálya kiterjed a konyhára, felszolgáló helyiségeire.
3. Leírás
3.1. Fehér edények mosogatása két fázisban
Mosogatás 2 fázisban (kombinált hatású szerek használatával)
Vannak olyan korszerű kombinált hatású tisztítószerek, amelyekkel egy fázisban hajtható végre a tisztítási és a fertőtlenítési folyamat. Ezek alkalmazása esetén a következő fázisokat különböztetünk meg:
- Előtisztítás,
- I. fázis: tisztítás-fertőtlenítés,
- II. fázis: öblítés,
- Szárítás.
A tálalókonyha badella mosogatást nem végez!
3.2. Gépek, berendezések termékekkel közvetlenül érintkező felületeinek tisztítása, fertőtlenítése.
Mechanikus (száraz tisztítás)
Porszerű hulladékok eltávolítása
A porszerű anyagok eltávolítása történhet porszívózással, felsepréssel, ill. kendővel történő letörléssel. Elsőként választandó eltávolítási mód a porszívózás. Felseprés és a kendővel letörlés kizárólag akkor alkalmazható, ha más módszerrel nem oldható meg az ilyen jellegű szennyeződés eltávolítása.
3.3. A takarítás fő típusai
Munka közbeni takarítás
A műszak közbeni takarítás az egyes különböző tisztasági fokú műveletek és műszakok közötti, és a rendkívüli (csorgás, szóródás) szennyeződés előfordulása esetén a megfelelő tisztaság biztosítását szolgálja. Ezen takarítási típus során a takarítást különösen nagy gondossággal kell végezni a megfelelő termékvédelem biztosítása érdekében.
Napi takarítás
A napi munka befejeztével szennyeződött felületek, berendezések, eszközök takarítását el kell végezni.
Heti takarítás
Lényegében megegyezik a napi takarítással, de a könnyen elmozdítható berendezési tárgyak alatt, ill. mögött is el kell végezni a szükséges takarítási műveleteket, valamint el kell végezni a mosható falfelületek takarítását is.
Havi takarítás
A havi takarítás magában foglalja a csővezetékek, armatúrák, nyílászárók párkányok takarítását is.
Éves takarítás
Az éves takarítást a helyiségek kipakolása mellett el kell végezni minden felületre kiterjedően. Ezt a takarítási típust össze kell kötni a szükséges mértékű tisztasági festéssel, és a szükséges nagyobb karbantartási munkák, valamint rovar- és rágcsálóirtás elvégzésével is. A hűtőberendezés belső terének takarítását azok leolvasztásakor, de legalább hetente egyszer, valamint esetleges látható szennyeződésük alkalmával el kell végezni.
A helyiségek takarítása
Az intézmény területén nincs külön személyzet a napi tisztítási és fertőtlenítési teendőkre. A tálalókonyha nagyobb, jól megközelíthető területeinek tisztítását-fertőtlenítését a közvetlenül az intézmény dolgozói végzik. A takarítószereket az intézmény dolgozói közül egy személy felveszi a szükséges mennyiséget. A takarító eszközök tárolása külön helyiségben történik, innen használják a dolgozók.
A tálalókonyha és a hozzá tartozó kiszolgáló helységek napi, heti és éves takarítási terve.
Napi takarítási feladatok
A megüresedett polcok fertőtlenítő szeres lemosása, a padozat felmosása szintén fertőtlenítő szeres vízzel.
A takarításhoz használt tisztító-, fertőtlenítő szerek: fertőtlenítő hatású mosogató folyékonysúroló és 5 perc behatási ideig célszerű várni, majd a fertőtlenítő szert bő vízzel le kell öblíteni. A felületeket textíliával törölni tilos!
A takarításhoz használt eszközök: seprű, lapát, súrolókefe, felmosó vödör, slag, gőztisztító berendezés.
Takarítás után a használt eszközöket fertőtleníteni kell, és csak ezután szabad a tisztító szer raktárban elhelyezni!
Heti takarítás
A napi takarítást kiegészítjük az ablakok és a mosható falfelületek nyílászárók kereteinek lemosásával, fertőtlenítésével.
Kiegészítő takarító szerek: combi, ablak tisztító.
Éves nagytakarítás során célszerű az esedékes javításokat, karbantartásokat elvégezni, majd a festett falfelületeket újra festeni.
Tálaló konyha és foglalkoztató (ha a napi étkezések itt kerülnek elfogyasztásra):
- Fehér mosogatás: automata mosogatógéppel.
- Mosogató szer:
Pohár mosogatás, valamint kézi mosogatáshoz (fertőtlenítő hatású).
Mosogatás géppel: a gyártó által megadott utasítás szerint.
Mosogatás kézzel: zsíroldás és fertőtlenítés egy lépésben kombinált szerrel
40OC-os vízben, majd öblítés szintén 40OC-os vízben, szárítás, csurgatóra helyezve.
- Takarításhoz használt eszközök: kefe, szivacs,
- Heti takarítás: a napi takarítási feladatokat kiegészítjük a nyílászárók kereteinek és üvegfelületeinek tisztításával, valamint a mosható falfelületek lemosásával, fertőtlenítésével.
- Éves nagytakarítás: meszelt és festett falfelületek újra meszelése, festése, valamint a szükséges karbantartások elvégeztetése.
- A mosogatógépet a gyártó által megadott gépkönyvi utasítás szerint kell üzemeltetni és karbantartani! A megfelelő vízminőség elérése érdekében a vízlágyításról mindig gondoskodni kell!
- A takarítást a tálaló személyzet végzi.
Karbantartás
- A tálalókonyha közvetlen környezetét, berendezési tárgyait és a tevékenység során használt eszközöket folyamatosan karban kell tartani.
- A folyamatos, gondosan elvégzett karbantartási munkálatok különösen fontos a termékekkel közvetlenül érintkező és sérülésre hajlamos felületek esetében (pl. felületkezelt /festett, zománcozott/ eszközök, stb.).
- A karbantartási munkálatokat lehetőleg nyitva tartási kívül kell elvégezni. Amennyiben ez nem valósítható meg, a karbantartási munkálatok végzése során nagy figyelmet kell fordítani a termékvédelemre.
- A karbantartási munkálatok után a munkakezdés csak a megfelelő tisztítási-fertőtlenítési folyamat elvégzése után történhet meg.
Személyi higiénia
- A személyi higiénia mindazokat a személyi és tárgyi feltételeket és tevékenységeket jelenti, amelyek hivatottak megelőzni, hogy kórokozók vagy szennyező anyagok a dolgozó kezéről, testfelületéről, ruházatáról a termékre jussanak, illetve, hogy a dolgozó fertőződjék a nyersanyagokban vagy a késztermékben esetlegesen jelen lévő kórokozóktól. A személyi higiéniának tehát kettős célja van: a termék megóvása, illetve a dolgozók egészségének védelme.
- A személyi higiéné háromszorosan összefüggő elemei:
- A dolgozó testének tisztántartása, a dolgozó helyes magatartása.
- A személyi higiénia érvényesítésének tárgyi feltételeit a munkáltatónak kell biztosítani.
- Ezen felül azonban szükséges, hogy a dolgozók megfelelő ismeretekkel rendelkezzenek, hogy a személyi higiénia célját szolgáló berendezéseket, felszereléseket rendeltetésszerűen használják és alkalmazzák azokat a szabályokat, melyek révén a személyi higiénia célkitűzései megvalósulnak
Tárgyi feltételek
Öltöző
Megfelelő nagyságú öltözőt kell biztosítani, Az öltözőben kb. 22°C hőmérsékletnek kell lenni. Az öltözőben hulladék, szemét nem lehet.
Tisztálkodási lehetőségek
A dolgozók létszámának arányában meghatározott számú hideg - meleg folyóvizes mosdót esetleg zuhanyzót kell biztosítani.
WC kialakítás
A személyzeti WC-t az ott dolgozó személyek közül csak az egészségügy vizsgálatokon megfelelt személyek használhatják (a WC szolgálhat vendég WC-ként is).
Kézmosó
A kézmosás lehetőségének biztosítására a WC-ben és a tálalókonyhán is hideg - meleg vízzel ellátott keverő csaptelepes kézmosót kell biztosítani. A kézmosó felszerelése: kézfertőtlenítő, körömkefe, kézszárítási lehetőség vagy papírtörölköző és lábbal működtethető fedeles szeméttároló. A mosdókat folyékony adagolórendszerrel kell ellátni, mivel a kézbevett szappanon az egyes baktériumok felszaporodhatnak. Ugyanezért nem javasolható a hagyományos textiltörülköző sem A WC használat után a mindenkinek kötelező a kézmosás! Különös figyelmet kell fordítani arra, hogy a körömkefe is lehet fertőzés továbbítója. Ezért rendszeresen fertőtleníteni kell kifőzéssel, vagy fertőtlenítőszeres oldatban történő áztatással. Idegenek látogatását alkalomszerűen is csak a higiénés szabályok betartásával szabad engedélyezni.
A dolgozó helyes magatartása
A dolgozó munkatársunk helyes magatartása a késztermék megfelelő tisztasága, minősége biztosításának egyik legfontosabb tényezője.
- Szűkebb értelemben munkatársunk helyes magatartásán többek között az alábbiakat értjük: ápolt megjelenés, a tálalásra vonatkozó higiénés előírások ismerete és tudatos alkalmazása, betegségi tünetek észlelésekor orvoshoz kell fordulni, betegségi tünetek esetén a munka nem folytatható.
- Tágabb értelemben a dolgozó helyes magatartásához hozzátartozik valamennyi technológiai, egészségügyi és egyéb más, az adott tevékenységre vonatkozó előírás betartása.
- A dolgozótól helyes magatartás csak akkor várható el, ha rendelkezik a szükséges ismeretekkel.
- A tálalás során nem szabad fülhöz, orrhoz, szájhoz, hajhoz nyúlni. Amennyiben ez előfordult utána fertőtlenítőszeres kézmosást kell végezni.
- Munka közben gyűrű, fülbevaló, karóra, a ruha alól kilógó nyaklánc viselése tilos.
A dolgozók egészségügyi alkalmassági vizsgálata
A dolgozó testének tisztasága:
- Az egész test tisztántartása mellett elsődleges fontosságú a kéz megfelelő ápolása és tisztántartása. A kéz tisztasága nagyon fontos, mert a kéznek van a legnagyobb baktérium átvivő szerepe. Ezért a dolgozónak gyakran, alaposan kell kezet mosnia. Mindig kezet kell mosni:
- munkakezdés előtt, szünetek, étkezés, dohányzás után,
- WC használat, orrfújás, hulladékkezelés után,
- egyik tevékenység lezárása, és a másik kezdete között.
- A munkavégzés közben nem szabad gyűrűt viselni, mert alatta a kéz kellő hatásfokkal nem tisztítható, fertőtleníthető, és magára a gyűrűre is számos szennyeződés tapadhat. • A kézmosás minden esetben kézfertőtlenítést is kell, hogy jelentsen, hiszen egyébként a kézen előforduló kórokozókat kellő biztonsággal nem tudjuk eltávolítani, elpusztítani.
- Helyes kézmosás lépései:
- Adagoljuk a folyékony szappant a száraz kézre, bőrfelületre töményen, hígítás nélkül és dörzsöljük egy percig. Alkalmazásukkor mindig be kell tartani a használati utasításban leírtakat. Megfelelő mennyiségű szer adagolása nélkül és az előírt behatási idő hiányában a szükséges tisztító-fertőtlenítő hatás nem érhető el.
- A behatási idő elteltével folyó vízben leöblítjük a kezünket.
- A kéz szárítása vagy elektromos kézszárítóval, vagy egyszer használatos papírtörölközővel történhet. Textiltörölközőt használni nem szabad, mert a nedves állapotban, főleg a meleg helyen tartott textiltörölközőben sok mikroorganizmus képes felhalmozódni, ami a kéztörléskor a már fertőtlenített kéz újra szennyeződését, fertőződését okozhatja.
- Ha a kézmosó csaptelep hagyományos, akkor a kézmosás során gondoskodni kell annak megfelelő megtisztításáról is, hogy a csaptelep kinyitásakor az arra került szennyeződés ne kerülhessen vissza a már megtisztított-fertőtlenített kézre a csaptelep elzárásakor.
- Minden kézsérülést megfelelően el kell látni, fertőtleníteni, és vízzáró tapasszal, gumiujjal, esetleg gumikesztyűvel kell fedni.
- Gondoskodni kell a kézbőr kiszáradásának, berepedezésének megakadályozásáról, ugyanis a berepedezett bőr a gennykeltő baktériumok melegágya. Ezt elsősorban azzal biztosíthatjuk, hogy csak az előírt töménységben használjuk a tisztító és fertőtlenítő szereket, valamint a munka befejezése után kézápoló krémekkel visszapótoljuk a bőr elvesztett zsírtartalmát.
ÉTKEZTETÉSHEZ KAPCSOLÓDÓ TAKARÍTÁSI FOLYAMATLEÍRÁS ÉS MUNKAUTASÍTÁS
Folyamatleírás
- Takarítószerek és takarító eszközök kiválasztása.
- Takarítószerek mérőedénnyel történő kimérése
- Szemét összegyűjtése
- Takarítás elvégzése
- Takarítás ellenőrzése
- Nem megfelelőség észlelése esetén:
- - takarítási utómunkálatok
Folyamatleírás célja:
A konyha takarítási folyamatait elemezzük. Célunk, hogy ezen takarítási utasítás szabályozza konyha takarítási tevékenységét teljesítse higiéniára vonatkozó érvényes jogszabályi előírásokat.
Alkalmazási területe:
A tálalókonyha helységében végzendő takarítási folyamatokat szabályozza ezen utasítás.
Folyamatleírás tartalma:
Általános folyamatleírás:
- valamennyi tárgy, eszköz, berendezés csak tiszta állapotban használható.
- tisztításuk, fertőtlenítésük az e célra engedélyezett szerekkel történhet, melyek zsíroldó és fertőtlenítő hatásúak vagy kombináltak.
- a takarítást és a fertőtlenítést úgy kell elvégezni, hogy a élelmiszer (nyersanyag) fogyaszthatóságát ne veszélyeztesse.
- A takarítás és tisztítás eredményességét ellenőrizni kell. Szükség szerint meg kell ismételni.
- A tisztítást végző személy munkája közben nyersanyagot és élelmiszert nem szolgálhat ki, a kiszolgálás előtt kezet kell mosnia.
- A takarítást végző dolgozó csak tisztálkodás után foglalkozhat élelmiszerrel.
- A tálalókonyha területe naponta takarítandó.
- A tálalókonyha területén használatos, zárt hulladékgyűjtőket legalább naponta ki kell üríteni, tisztítani és fertőtleníteni.
- A takarítóeszközök tárolására külön – zárt- helyet kell biztosítani.
- A tisztítószer és fertőtlenítőszer maradványait tisztítás után ivóvíz minőségű vízzel történő öblítéssel kell eltávolítani.
- A rovarok által veszélyeztetett helyeken szükség szerint, évente legalább egyszer- kétszer a helységek kiürítésével egybekötött nagytakarítás után hatékony rovarirtást kell végezni oly módon, hogy a mérgező hatású anyagok kihelyezése a nyersanyagokat ne veszélyeztesse.
A takarítás fő típusai
Munka közbeni takarítás:
A műszak közbeni takarítás a rendkívüli szennyeződés előfordulása esetén a megfelelő tisztaságot szolgálja.
Napi takarítás:
A napi munka befejeztével szennyeződött felületek, berendezések, eszközök takarítását kell végezni. Heti takarítás:
Lényegében megegyezik a napi takarítással, de a könnyen elmozdítható berendezési tárgyak alatt és mögött is kell végezni a takarítást, valamint el kell végezni a mosható falfelületek takarítását is.
Havi takarítás:
Magában foglalja a csővezetékek, armatúrák, nyílászárok, párkányok takarítását is.
Éves takarítás:
A helységek kipakolása mellett kell elvégezni minden felületre kiterjedően a takarítást. Ilyenkor kell elvégezni a tisztasági festést és a szükséges nagyobb karbantartási munkákat, valamint rovar-rágcsálóirtást is.
A konyha és egyéb helységek takarítása a következőképpen történik:
- A napi takarítás szerves része a konyha és járulékos helységek felseprése.
- Clin alkoholos ablaktisztító és ablaklehúzó segítségével lemossuk az üvegfelületeket.
- Az egyéb felületek tisztítása pl. Domestos tisztítószerrel történik.
- A napi takarítás szerves része a padozat tisztán tartása, melyhez pl: Floraszept tisztítószert alkalmazunk.
- Amennyiben a fenti felületek megkívánják, úgy a takarítást naponta többször megismételjük.
- A polcrendszert fertőtlenítő tisztítószerrel mossuk le.
- A WC csésze vízkőoldóval való takarítása havonta 1 alkalommal történik 8. A mosogató takarítása és a kézmosó tisztítása fertőtlenítő tisztítószerrel naponta történik.
A „Tisztítási, takarítási, mosogatási utasítás”-ban megfogalmazottakon kívül alkalmazandó szabályzatok, útmutatók: HACCP kézkönyv, valamint rendkívüli helyzet esetén a vonatkozó szabályzat
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
A székhely óvodánál és telephelyénél gondoskodni kell arról, hogy a „Tisztítási, takarítási, mosogatási utasítás”-ban foglalt előírásokat az érintett munkatársak megismerjék, annak tényét az SZMSZ és mellékleteihez csatolt íven aláírásukkal igazolják, a hatálybalépés napjával egyidejűleg.