ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY INTÉZMÉNYEI SZABÁLYZATOK, DOKUMENTUMOK

Az Aranyló Napraforgó Alapítvány és Intézményei: szabályzatok, egyéb a működés, gazdálkodás átláthatóságát segítő dokumentumok

 

ÉRDEKKÉPVISELETI FÓRUM SZABÁLYZATA

NAPRAFORGÓ CSALÁDI BÖLCSŐDE hálózat

2017.

 

A Szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993.évi III. törvény 99.§-ában előírtak alapján a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény fenntartója köteles meghatározni az intézményi jogviszonyban állók és az ellátásra jogosultak érdekvédelmét szolgáló fórum az Érdekképviseleti Fórum megalakításának és tevékenységének szabályait.

 

Az Érdekképviseleti Fórum a családi bölcsődékkel jogviszonyban állók jogainak, érdekeinek érvényesülését elősegíteni hivatott szerv, mely a házirendben meghatározott feltételek és eljárás szerint működik.

 

A Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózat érdekképviseleti fórum tagjai 2017. január 02. napjától:

  • -a szolgáltatást igénybe vevők képviseletére: a hálózati koordinátor
  • -a hozzátartozók képviseletére: kijelölt szülő/gondviselő
  • -az intézmény dolgozó képviseletére: a székhelyen működő valamely családi bölcsődében dolgozó kislétszámú gyermekcsoport vezetője
  • -a fenntartót a mindenkori kuratóriumi elnök képviseli

 

Az érdekképviseleti fórum elnöke: Madarász Károly

 

Az érdekképviseleti fórum megválasztásának szabályai:

 

A Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózatban működő Érdekképviseleti Fórum tagjai:

 

・ önkéntes felajánlás alapján, az intézményi ellátást igénybe vevő gyermek szülője/gondviselője, egy fő

・ választás alapján, az intézmény dolgozóinak képviseletében egy fő, aki nem lehet az intézmény hálózati koordinátora

・ az intézményt fenntartó szervezet képviselője, egy fő.

 

A fenntartó képviseletén kívül, az érdek-képviseleti fórum tagjainak választását az intézmény vezetője köteles megszervezni az alábbiak szerint:

・ A szolgáltatást igénybe vevők szülője/gondviselője közül önkéntes felajánlással.

・Az intézmény dolgozói képviselőjüket munkatársi értekezleten, nyílt szavazással, egyszerű többséggel választják meg.

A tagság elfogadásáról a jelölteknek egyértelmű igennel kell válaszolni, arra a kérdésre, hogy a jelölést elfogadják.

A választásról jegyzőkönyvet kell készíteni, melyben a jelöltek aláírásukkal igazolják, hogy a tagságot elfogadják.

Az érdekképviseleti fórum a tagokból és az elnökből áll. Az elnököt a megválasztott fórum tagjai egyszerű többséggel, nyílt szavazással, saját tagjai közül választják meg. Kinevezésük a szolgáltatás igénybevételig, vagy a munkavállaló jogviszonyáig tart. Az elnök személye mind addig amíg az elnöki tisztséget betölti. Az elnök személyét kivéve új tagot akkor kötelező választani, ha valamely tag lemond. A lemondás szóban is megtörténhet, de az elnöknek ebben az esetben azonnal intézkednie kell a fórum összehívására és az új tag kijelölésével, a jelöt személyt a fórumnak el kell fogadnia. 

Az érdekképviseleti fórum jogosultsága a fent leírtakban, illetve az alábbiakban leírt változások fennállásáig tart.

 

Az érdekképviseleti fórum tagsági viszonyának megszűnése:

  • -az ellátott intézményi jogviszonyának megszűnésével
  • -dolgozó esetében az intézményi munkaviszony megszűnésével
  • -lemondással
  • -visszahívással
  • -elhalálozással

Az érdekképviseleti fórum tagjai a fórum elnökéhez írásban vagy szóban nyújthatják be lemondásukat, a lemondást az elnök a fórum elé terjeszti, arról az érdekképviseleti fórum a lemondás benyújtásától számított 30 napon belűl dönt, és értesíti a fenntartót az új választás szükségességéről. A választás szabályai szerint 30 napon belül kell új tagot választani. A lemondó tag mandátuma az adott testület új tagjának megválasztásáig érvényes.

Bármilyen más esetben szűnik meg az érdekképviseleti fórum tagsági viszony, a megszűnést a fórum testülete 30 napon belül tudomásul veszi és a fenntartót erről értesíti. A fenntartó a megszűnéstől számított 30 napon belül szervezi meg az új tag/tagok választását.

Az érdekképviseleti fórum bármely tagjának visszahívását, az őket megválasztó testület 10%-ának írásbeli kezdeményezésére napirendre kell tűzni, a visszahívás a megválasztás szabályai szerint, egyszerű többséggel történik.

A tagság megszűnését követően az érdekképviseleti fórum elnöke kezdeményezi új tag megválasztását.

Az elnök a fórum tagjainak 50%+ 1 fő kezdeményezésére hívható vissza tisztségéből, de fórumtagsága kizárólag az Őt megválasztó testület kezdeményezésére szűnhet meg.

A visszahívást követően 30 napon belül a fenntartónak gondoskodnia kell az új tag megválasztásáról, illetve az új elnökválasztásról.

 

Az érdekképviseleti fórum feladatai és hatásköre:

 Az 1993. évi III. törvény 99. §-a alapján:

  • -előzetesen véleményezi a hálózati koordinátor által készített, az ellátottakkal, valamint az intézmény belső életével kapcsolatos dokumentumok közül a szakmai programot, az éves munkatervet, a házirendet, az ellátottak részére készült tájékoztatókat,
  • -megtárgyalja az intézményben élők panaszait – ide nem értve a jogviszony keletkezésével, megszüntetésével és az áthelyezéssel kapcsolatos panaszokat –, és intézkedést kezdeményez az intézményvezető felé,
  • -tájékoztatást kérhet a hálózati koordinátortól az ellátottakat érintő kérdésekben, az ellátás szervezésével kapcsolatos feladatokban,
  • -intézkedés megtételét kezdeményezheti a fenntartó felé, valamint más, hatáskörrel és illetékességgel rendelkező hatóságok, szervek felé, amennyiben az intézmény működésével kapcsolatos jogszabálysértésre utaló jeleket észlel.

 

Az 1993. évi III. törvény 109 §. (2) bekezdése alapján, amennyiben az ellátott a házirendet többször súlyosan megsérti, úgy a fórum javaslatot tehet a hálózati koordinátor az áthelyezésre, illetve a megállapodásban rögzített feltételek szerinti intézményi jogviszony megszüntetésére. Azonban a házirendet többször és súlyosan megszegő személyt minden esetben meg kell hallgatni, a magatartására vonatkozó véleményét meg kell kérdezni, lehetőséget kell adni számára érvei felsorolására, hibái kijavítására.

 

Az érdekképviseleti fórum további feladatai:

  • -Együttműködik az ellátottjogi képviselővel, üléseire a képviselőt meghívja. Az ellátottakat éríntő problémákat felé tolmácsolja, segítséget kér/ad a problémák megoldásában. Az egyedi ügyekben, ha jogsérelem történt, kikérheti az ellátott jogi képviselő véleményét, több személyt ért jogsérelem esetén, pedig azonnali jelzéssel él.
  • -Együttműködik az ellátottak jogérvényesítését és jogorvoslatát segíteni hivatott szervezetekkel, e szervezetekhez továbbíthatja az ellátott azon panaszát, kérését, amely nem tartozik a fórum kompetenciájába.
  • -Segíti és támogatja a szolgáltatást igénybe vevő törvényes képviselői önszerveződő folyamatait.  

Panaszjogok gyakorlása:

 

Az intézményi jogviszonnyal kapcsolatos sérelmek:

  • -személyiségi jogsérelmek
  • -a kapcsolattartás sérelme
  • -az intézmény dolgozóinak titoktartási és vagyonvédelmi kötelezettségeinek megszegése
  • -a házirend szabályainak megsértése
  • -a szolgáltatást igénybe vevők törvényben biztosított jogainak megsértése esetén

 az ellátást éríntő kifogások orvoslása érdekében az ellátott/ törvényes képviselője panasszal élhet:

  • -a hálózati koordinátornál
  • -az intézmény fenntartójánál
  • -az érdekképviseleti fórumnál
  • -a panaszjogi képviselőnél

A panaszos írásban és szóban is megteheti panaszát. Amennyiben a panaszos szóban terjeszti elő panaszát a panasz felvevőjének jegyzőkönyvet kell felvenni a panaszról és azt haladéktalanul el kell juttatni a panasz kivizsgálására jogosultnak

 

Azonban aki a panaszbejelentést átveszi, köteles haladéktalanul az eljuttatni, az panaszt tevő szándékaitól függően, vagy a hálózati koordinátorhoz, vagy az érdekképviseleti fórum elnökéhez

 

A panasz benyújtásában a hálózati koordinátorhoz és az érdekképviseleti fórumhoz benyújtott panaszt illetően hierarchikus összefüggés nincs, az ellátott törvényes képviselője dönti el, hogy kinek kíván panaszbejelentést tenni. Abban az esetben azonban, ha a panasz a hálózati koordinátor személyét közvetlenül érinti, azt a hálózati koordinátor nem vizsgálhatja, így a panaszt köteles továbbítani az intézmény fenntartójának.

 

Amennyiben az intézményen belül a panasz kivizsgálása és a jogorvoslat nem történik meg, illetve az adott ügy természetéből adódóan kizárt, hogy az ellátott intézményen belül kérjen jogorvoslatot, panaszával az ellátottjogi képviselőhöz fordulhat.

 

Az ellátott jogi képviselő: Felber Zsuzsanna

 

Elérhetősége:                  20/389-7526

 

Fogadó óra a hálózat székhelyén:

                                     előre egyeztetett időpontban

 

A panasz kivizsgálásának szabályai:

  • -a panasz kivizsgálására jogosult hálózati koordinátor 15 napon belül köteles írásban a panaszttevőt/ törvényes képviselőjét, valamint a fenntartót a vizsgálat eredményéről és a megtett intézkedésről értesíteni.
  • -amennyiben a hálózati koordinátor határidőn belül nem intézkedik/ a panaszttevő nem ért egyet az írásos értesítésben foglalt intézkedésekkel, úgy annak kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat jogorvoslatért
  • -amennyiben az érdekképviseleti fórum a hálózati koordinátor ellen közvetlenül fogalmaz meg panaszt, vagy az érdekképviseleti fórumhoz érkező egyéni panasz közvetlenül a hálózati koordinátort érinti, vagy a bejelentő a hálózati koordinátornak intézkedését sérelmezi, akkor a panasz megalapozottságát az intézmény fenntartójától kell kérni.

Amennyiben a panasz összetettebb vizsgálatot, a közösség tagjainak a meghallgatását is igényli, a hálózati koordinátor az ügyet átadhatja az érdeképviseleti fórumnak.

 

Az érdekképviseleti fórum elnöke 15 napon belül köteles írásban a panasztevőt/ törvényes képviselőjét, valamint az Alapítvány tagjait az előterjesztett panasz kivizsgálásának eredményéről értesíteni.

A szükséges intézkedések egyidejű megtételével felhívja a panaszos figyelmét a sérelem orvoslásának esetleges más módjaira is.

Szükség esetén a vizsgálati szakaszt legfeljebb további 15 nappal meghosszabíthatja, azonban erről a panaszttevőt értesíteni kell.

 

Elfogultság bejelentése:

  • -elfogultságot szóban/ írásban kell jelezni
  • -az elfogultság bejelentése nyomós indok alapján történhet, elfogadásáról az elnök dönt
  • -az érintett személy az adott ügy vizsgálatában és a döntéshozatalban nem vehet részt
  • -amennyiben az elfogultság az elnököt érinti az adott vizsgálatot az általa megbízott fórum tag vezeti 

 

Az érdekképviseleti fórum működése:

  • Az érdekképviseleti fórum az elé terjesztett intézményi panaszok megoldására intézkedést kezdeményez a hálózati koordinátornál, szükség esetén a fenntartónál, az intézmény ellenőrzését ellátó hatóságnál, illetve más, hatáskörrel rendelkező szerveknél. A fórum nevében az elnök jogosult eljárni.
  • Az érdekképvisleti fórum akkor határozatképes, ha a tagok 2/3-a (az elnökkel együtt) jelen van, és biztosított az ellátottak, illetve a     hozzátartozóikat képviselők 50%-os jelenléte.
  • A fórum döntéseit egyszerű többséggel hozza meg. Szavazategyenlőség esetén az elnök a testületet újra szavaztatja, amennyiben továbbra is fennáll a szavazategyenlőség, az elnök szavazata a döntő.
  • A fórum első ülésén megalkotja ügyrendjét, amely szerint az eljárást végzi. Az elnök akadályoztatása idejére írásban jelöli ki helyettesét.
  • Az érdekképviseleti szervezet tagjainak az ellátottak személyiségjogait, az adatvédelemmel kapcsolatos jogokat, a magántitok védelmét tiszteletben kell tartani.
  • A választásról, az ülésekről célszerű jegyzőkönyvet készíteni.
  • Az ellátott/ törvényes képviselőjének írásbeli meghatalmazása alapján jár el a fórum, ha az ügy érdekében személyes adatvédelmet éríntő információkra is szükség van.

Az érdekképviseleti fórum elnökének feladatai és kötelezettségei:

  • -a napirend összeállítása és a tagok részére történő kiadása,
  • -az Érdekképviseleti Fórum üléseinek levezetése,
  • -gondoskodik az Érdekképviseleti Fórum üléseiről történő jegyzőkönyv készítéséről,
  • -az Érdekképviseleti Fórum képviselete az előzetesen kapott felhatalmazások alapján,
  • -a tagok munkájának segítése
  • -panaszbejelentés kézhezvételét követően gondoskodik az érdekképviseleti fórum összehívásáról
  • -a fórum tagjait írásban tájékoztatja az ülés időpontjáról, napirendjéről, a beérkezett panasz, jogorvoslati kérelem másolatát a tagok számára a meghívóval levélben megküldi
  • -szükség esetén gondoskodik az ügy érintettjeinek, tanúinak, az ellátott törvényes képviselőjének meghívásáról
  • -tájékoztatót küld a panaszttevőnek, hogy ki jogosult akadályoztatása esetén eljárni ügyében helyette

Az érdekképviseleti fórum üléseinek rendje:

  • -jogszabály alapján évente egyszer kötelező
  • -panasz esetén, érdekképviseleti fórum elnökének döntése alapján
  • -érdekképviseleti tagok kezdeményezésére

 Az ellátottak érdekében eljáró érdekvédelmi szervezetek:

 

Aranyló Napraforgó Alapítvány Kuratóriuma

1149 Budapest, Pósa L. u. 61.

 

 

Egyéb jogorvoslati lehetőségek:

Országgyülési Biztosok Hivatala

1051 Budapest, V. ker. Nádor u. 22

Tel: 06 1 475-7100

 

Területileg illetékes Kormányhivatalok

Szociális és GyámhivatalaiJelen szabályzat jogkövetéséért, karbantartásáért a Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózat hálózati koordinátora a felelős.

A kuratórium 2017. január 02.-án kelt 1/2017-es kuratóriumi határozattal elfogadta.

Jelen szabályzatot 2017. január 02.-án lép hatályba

 

……………………………………………..              ………………………………………………

Fenntartó Képviselője                        Hálózati koordinátor

 

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 75
Tegnapi: 19
Heti: 125
Havi: 697
Össz.: 76 532

Látogatottság növelés
Oldal: CSABŐ Érdekképviseleti fórum szabályzata Csabő
ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY INTÉZMÉNYEI SZABÁLYZATOK, DOKUMENTUMOK - © 2008 - 2025 - anaszabalyzatok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »