ÉRDEKKÉPVISELETI FÓRUM SZABÁLYZATA
NAPRAFORGÓ CSALÁDI BÖLCSŐDE hálózat
2017.
A Szociális igazgatásról és ellátásokról szóló 1993.évi III. törvény 99.§-ában előírtak alapján a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmény fenntartója köteles meghatározni az intézményi jogviszonyban állók és az ellátásra jogosultak érdekvédelmét szolgáló fórum az Érdekképviseleti Fórum megalakításának és tevékenységének szabályait.
Az Érdekképviseleti Fórum a családi bölcsődékkel jogviszonyban állók jogainak, érdekeinek érvényesülését elősegíteni hivatott szerv, mely a házirendben meghatározott feltételek és eljárás szerint működik.
A Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózat érdekképviseleti fórum tagjai 2017. január 02. napjától:
Az érdekképviseleti fórum elnöke: Madarász Károly
Az érdekképviseleti fórum megválasztásának szabályai:
A Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózatban működő Érdekképviseleti Fórum tagjai:
・ önkéntes felajánlás alapján, az intézményi ellátást igénybe vevő gyermek szülője/gondviselője, egy fő
・ választás alapján, az intézmény dolgozóinak képviseletében egy fő, aki nem lehet az intézmény hálózati koordinátora
・ az intézményt fenntartó szervezet képviselője, egy fő.
A fenntartó képviseletén kívül, az érdek-képviseleti fórum tagjainak választását az intézmény vezetője köteles megszervezni az alábbiak szerint:
・ A szolgáltatást igénybe vevők szülője/gondviselője közül önkéntes felajánlással.
・Az intézmény dolgozói képviselőjüket munkatársi értekezleten, nyílt szavazással, egyszerű többséggel választják meg.
A tagság elfogadásáról a jelölteknek egyértelmű igennel kell válaszolni, arra a kérdésre, hogy a jelölést elfogadják.
A választásról jegyzőkönyvet kell készíteni, melyben a jelöltek aláírásukkal igazolják, hogy a tagságot elfogadják.
Az érdekképviseleti fórum a tagokból és az elnökből áll. Az elnököt a megválasztott fórum tagjai egyszerű többséggel, nyílt szavazással, saját tagjai közül választják meg. Kinevezésük a szolgáltatás igénybevételig, vagy a munkavállaló jogviszonyáig tart. Az elnök személye mind addig amíg az elnöki tisztséget betölti. Az elnök személyét kivéve új tagot akkor kötelező választani, ha valamely tag lemond. A lemondás szóban is megtörténhet, de az elnöknek ebben az esetben azonnal intézkednie kell a fórum összehívására és az új tag kijelölésével, a jelöt személyt a fórumnak el kell fogadnia.
Az érdekképviseleti fórum jogosultsága a fent leírtakban, illetve az alábbiakban leírt változások fennállásáig tart.
Az érdekképviseleti fórum tagsági viszonyának megszűnése:
Az érdekképviseleti fórum tagjai a fórum elnökéhez írásban vagy szóban nyújthatják be lemondásukat, a lemondást az elnök a fórum elé terjeszti, arról az érdekképviseleti fórum a lemondás benyújtásától számított 30 napon belűl dönt, és értesíti a fenntartót az új választás szükségességéről. A választás szabályai szerint 30 napon belül kell új tagot választani. A lemondó tag mandátuma az adott testület új tagjának megválasztásáig érvényes.
Bármilyen más esetben szűnik meg az érdekképviseleti fórum tagsági viszony, a megszűnést a fórum testülete 30 napon belül tudomásul veszi és a fenntartót erről értesíti. A fenntartó a megszűnéstől számított 30 napon belül szervezi meg az új tag/tagok választását.
Az érdekképviseleti fórum bármely tagjának visszahívását, az őket megválasztó testület 10%-ának írásbeli kezdeményezésére napirendre kell tűzni, a visszahívás a megválasztás szabályai szerint, egyszerű többséggel történik.
A tagság megszűnését követően az érdekképviseleti fórum elnöke kezdeményezi új tag megválasztását.
Az elnök a fórum tagjainak 50%+ 1 fő kezdeményezésére hívható vissza tisztségéből, de fórumtagsága kizárólag az Őt megválasztó testület kezdeményezésére szűnhet meg.
A visszahívást követően 30 napon belül a fenntartónak gondoskodnia kell az új tag megválasztásáról, illetve az új elnökválasztásról.
Az érdekképviseleti fórum feladatai és hatásköre:
Az 1993. évi III. törvény 99. §-a alapján:
Az 1993. évi III. törvény 109 §. (2) bekezdése alapján, amennyiben az ellátott a házirendet többször súlyosan megsérti, úgy a fórum javaslatot tehet a hálózati koordinátor az áthelyezésre, illetve a megállapodásban rögzített feltételek szerinti intézményi jogviszony megszüntetésére. Azonban a házirendet többször és súlyosan megszegő személyt minden esetben meg kell hallgatni, a magatartására vonatkozó véleményét meg kell kérdezni, lehetőséget kell adni számára érvei felsorolására, hibái kijavítására.
Az érdekképviseleti fórum további feladatai:
Panaszjogok gyakorlása:
Az intézményi jogviszonnyal kapcsolatos sérelmek:
az ellátást éríntő kifogások orvoslása érdekében az ellátott/ törvényes képviselője panasszal élhet:
A panaszos írásban és szóban is megteheti panaszát. Amennyiben a panaszos szóban terjeszti elő panaszát a panasz felvevőjének jegyzőkönyvet kell felvenni a panaszról és azt haladéktalanul el kell juttatni a panasz kivizsgálására jogosultnak
Azonban aki a panaszbejelentést átveszi, köteles haladéktalanul az eljuttatni, az panaszt tevő szándékaitól függően, vagy a hálózati koordinátorhoz, vagy az érdekképviseleti fórum elnökéhez
A panasz benyújtásában a hálózati koordinátorhoz és az érdekképviseleti fórumhoz benyújtott panaszt illetően hierarchikus összefüggés nincs, az ellátott törvényes képviselője dönti el, hogy kinek kíván panaszbejelentést tenni. Abban az esetben azonban, ha a panasz a hálózati koordinátor személyét közvetlenül érinti, azt a hálózati koordinátor nem vizsgálhatja, így a panaszt köteles továbbítani az intézmény fenntartójának.
Amennyiben az intézményen belül a panasz kivizsgálása és a jogorvoslat nem történik meg, illetve az adott ügy természetéből adódóan kizárt, hogy az ellátott intézményen belül kérjen jogorvoslatot, panaszával az ellátottjogi képviselőhöz fordulhat.
Az ellátott jogi képviselő: Felber Zsuzsanna
Elérhetősége: 20/389-7526
Fogadó óra a hálózat székhelyén:
előre egyeztetett időpontban
A panasz kivizsgálásának szabályai:
Amennyiben a panasz összetettebb vizsgálatot, a közösség tagjainak a meghallgatását is igényli, a hálózati koordinátor az ügyet átadhatja az érdeképviseleti fórumnak.
Az érdekképviseleti fórum elnöke 15 napon belül köteles írásban a panasztevőt/ törvényes képviselőjét, valamint az Alapítvány tagjait az előterjesztett panasz kivizsgálásának eredményéről értesíteni.
A szükséges intézkedések egyidejű megtételével felhívja a panaszos figyelmét a sérelem orvoslásának esetleges más módjaira is.
Szükség esetén a vizsgálati szakaszt legfeljebb további 15 nappal meghosszabíthatja, azonban erről a panaszttevőt értesíteni kell.
Elfogultság bejelentése:
Az érdekképviseleti fórum működése:
Az érdekképviseleti fórum elnökének feladatai és kötelezettségei:
Az érdekképviseleti fórum üléseinek rendje:
Az ellátottak érdekében eljáró érdekvédelmi szervezetek:
Aranyló Napraforgó Alapítvány Kuratóriuma
1149 Budapest, Pósa L. u. 61.
Egyéb jogorvoslati lehetőségek:
Országgyülési Biztosok Hivatala
1051 Budapest, V. ker. Nádor u. 22
Tel: 06 1 475-7100
Területileg illetékes Kormányhivatalok
Szociális és GyámhivatalaiJelen szabályzat jogkövetéséért, karbantartásáért a Napraforgó Családi Bölcsőde Hálózat hálózati koordinátora a felelős.
A kuratórium 2017. január 02.-án kelt 1/2017-es kuratóriumi határozattal elfogadta.
Jelen szabályzatot 2017. január 02.-án lép hatályba
…………………………………………….. ………………………………………………
Fenntartó Képviselője Hálózati koordinátor