KÖZLEMÉNY
A 2023-2024. nevelési év óvodai beiratkozás rendjéről
ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNYI ÓVODA
(1149 Budapest, Pósa L. u. 61. OM: 201627)
ÉS TELEPHELYE:
MEGGYESKERT ÓVODA (3530 Miskolc, Meggyesalja u. 31.)
Az Aranyló Napraforgó Alapítvány (1149 Budapest, Pósa Lajos utca 61.) – a 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 20. § (1) bekezdése alapján- a fenntartásában működő Aranyló Napraforgó Alapítványi Óvoda és telephelye, óvodai beiratkozásról az alábbi közleményt teszi közzé:
Az óvodába a beiratkozás folyamatosan történik, egész évben lehetőség van rá.
Az Aranyló Napraforgó Alapítványi Óvoda az óvodai beiratkozásokat folyamatosan tartja. A gyermek óvodába történő felvételéről folyamatosan dönt az intézményvezetője, annak tartós távolléte esetén az óvoda SZMSZ-e alapján, az intézményvezető helyettese és erről írásban értesíti a szülőket.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény 8. § (2)
„A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt. A szülő - tárgyév április 15. napjáig benyújtott - kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, különös méltánylást érdemlő esetben, újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti a Kormány rendeletében kijelölt szerv (a továbbiakban: felmentést engedélyező szerv) felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja. Ha az eljárásban szakértőt kell meghallgatni, csak az óvodavezető vagy a védőnő, továbbá tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében az Eütv. 89. §-a szerinti általános járóbeteg-szakellátásban, vagy az Eütv. 91. §-a szerinti általános fekvőbeteg-szakellátásban részt vevő szakorvos rendelhető ki. Tartós gyógykezelés alatt álló gyermek esetében a kérelem a tárgyév április 15. napja után is benyújtható. Az eljárás időtartama ötven nap.”
Beíratandó minden kisgyerek, aki a 3. életévét 2023. augusztus 31. napjáig betölti.
Az üres férőhelyek függvényében a beiratkozás folyamatos a nevelési év folyamán.
Intézményünk a beiratkozásról saját honlapján, illetve a helyben szokásos módon közleményt tesz közzé.
Az újonnan jelentkezők felvételéről a 2023/2024. nevelési évre a jogszabályban megfogalmazottak alapján, az egész évben folyamatos felvételre vonatkozó előírásoknak megfelelően dönt az intézményvezetője.
Szükséges közokiratok, dokumentumok:
Az óvoda a gyermek hároméves korától a tankötelezettség kezdetéig nevelő intézmény. Az óvoda felveheti azt a gyermeket is, aki a harmadik életévét a felvételétől számított fél éven belül betölti, feltéve, hogy minden, hároméves és annál idősebb gyermek óvodai felvételi kérelme teljesíthető.
A nemzeti köznevelésről szóló 2011. CXC. törvény (továbbiakban Nkt.) 8§ (2) bekezdése értelmében, a gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson vesz részt.
A szülő - tárgyév április 15. napjáig benyújtott - kérelme alapján a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek a negyedik életévét betölti, különös méltánylást érdemlő esetben, újabb kérelem alapján annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti a Kormány rendeletében kijelölt szerv (a továbbiakban: felmentést engedélyező szerv) felmentheti az óvodai foglalkozáson való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, sajátos helyzete indokolja.
Kérjük, hogy azok a szülők is jelentkezzenek, akik nevelési év közben szeretnének csatlakozni az óvodai csoportokhoz, hogy előjegyeztessék a helyüket, vagy beírassák gyermeküket. Felvételükre a nevelési év folyamán folyamatosan kerül sor a szabad férőhelyek függvényében!
Az óvoda kötelezettség nem teljesítése esetén alkalmazható jogkövetkezmények:
A szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. tv. 247. §-a szerint
(1) Az a szülő vagy törvényes képviselő
a) aki a szülői felügyelete vagy gyámsága alatt álló gyermeket kellő időben az óvodába, illetve az iskolába nem íratja be,
b) aki nem biztosítja, hogy súlyos és halmozottan fogyatékos gyermeke a fejlődését biztosító nevelésben, nevelés-oktatásban vegyen részt,
c) * akinek a szülői felügyelete vagy gyámsága - kivéve a gyermekvédelmi gyámsága - alatt álló gyermeke ugyanabban az óvodai nevelési évben az iskolai életmódra felkészítő foglalkozásokról vagy ugyanabban a tanévben az iskolai kötelező tanítási óráról, illetve foglalkozásokról igazolatlanul a jogszabályban meghatározott mértéket vagy annál többet mulaszt, szabálysértést követ el.
Értesítés a döntésről:
Az óvodai vezetője a felvétel tárgyában
a) az óvodai felvételi, átvételi kérelemnek helyt adó döntését írásban,
b) a kérelem elutasítására vonatkozó döntését határozati formában
közli a szülővel a beiratkozást követő 15 munkanapon belül. Az óvodai felvételi, átvételi kérelem elbírálásáról, a döntést megalapozó indokolással, a fellebbezésre vonatkozó tájékoztatással értesíti a szülőt. Az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek átvétele esetén az intézményvezetője a döntésről értesíti az előző óvoda vezetőjét.
A szülő, amennyiben azt az óvodai beiratkozás napján – az elektronikus elérhetőségének megadásával – kérte, elektronikus úton kap értesítést arról, hogy a gyermeke óvodai felvételt nyert vagy felvétele elutasításra került.
Az óvodai nevelésben való részvételre kötelezett gyermek átvétele esetén az intézményvezetője a döntésről értesíti az előző óvoda vezetőjét.
Jogorvoslati eljárás szabályai:
A felvételi kérelem elutasítása esetén hozott határozat ellen a közléstől, ennek hiányában a tudomására jutásától számított tizenöt napon belül a szülő a fenntartónak címzett, de az intézményvezetőjéhez benyújtott felülbírálati kérelmet nyújthat be. Az intézményvezető döntése tekintetében a fenntartó jár el és hoz másodfokú döntést.
A nem magyar állampolgár kiskorú óvodai ellátása :
A Nemzeti Köznevelési Törvény 92. §
(1) A nem magyar állampolgár kiskorú akkor válik óvodai ellátásra jogosulttá, továbbá akkor tanköteles Magyarországon, ha
a) * menekült, oltalmazott, menedékes, valamint a menedékjogról szóló 2007. évi LXXX. törvény 25/B. § (1) bekezdés b) pontja alapján befogadott jogállású,
b) a szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkező személyek beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény szerint a szabad mozgás és tartózkodás jogát Magyarországon gyakorolja,
c) a harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló törvény hatálya alá tartozik és bevándorolt vagy letelepedett jogállású, vagy Magyarország területén való tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkezik.
(2) A feltételek meglétét a tanuló nevelési-oktatási intézménybe történő felvételénél igazolni kell.
(3) * A Magyarországon tartózkodó nem magyar állampolgár, ha megfelel az (1) bekezdésben meghatározott feltételeknek, az óvodai nevelést, a kollégiumi ellátást, a pedagógiai szakszolgálatokat, továbbá - ha a magyar jog szerinti tanköteles kort eléri - az iskolai nevelést-oktatást a tankötelezettség fennállása, továbbá a tizennyolcadik életéve betöltése előtt megkezdett tanulmányok befejezéséig a magyar állampolgárokkal azonos feltételekkel veheti igénybe.
(4) Az (1) bekezdés a) pontjában felsoroltak az elismerés iránti kérelem benyújtásától kezdődően gyakorolhatják a (3) bekezdésben meghatározott jogokat.
(5) * A (3) bekezdésben szabályozott jog az (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározottak alapján akkor gyakorolható, ha a szülő és a gyermek, a tanuló három hónapot meghaladó tartózkodásra jogosító engedéllyel rendelkezik.
(6) * Az a nem magyar állampolgár, aki a köznevelésért felelős miniszter meghívólevelével rendelkezik, a meghívólevélben meghatározott ellátást a magyar állampolgárokkal azonos feltételek szerint veheti igénybe.
(7) Az a nem magyar állampolgár, aki nem tartozik az (1)-(6) bekezdésben foglaltak hatálya alá - ha nemzetközi szerződés vagy jogszabály másképpen nem rendelkezik -, az óvodai, iskolai és kollégiumi ellátásért, továbbá a pedagógiai szakszolgálat igénybevételéért díjat fizet. A díj nem haladhatja meg a szakmai feladatra jutó folyó kiadások egy tanulóra jutó hányadát. A köznevelési intézmény vezetője a díjat a fenntartó által meghatározott szabályok alapján csökkentheti vagy elengedheti.
(8) * Az (1) bekezdésben meghatározott személyek óvodai neveléséhez, iskolai nevelés-oktatásához a köznevelésért felelős miniszter nevelési-oktatási programokat ad ki.
Kelt: Budapest, 2023. május 08.
________________________
Csík-Nagy Bettina
intézményvezető helyettes