ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY INTÉZMÉNYEI SZABÁLYZATOK, DOKUMENTUMOK

Az Aranyló Napraforgó Alapítvány és Intézményei: szabályzatok, egyéb a működés, gazdálkodás átláthatóságát segítő dokumentumok

Aranyló Napraforgó Alapítványi Óvoda

(1149 Budapest, Pósa Lajos utca 61.)

és

Meggyeskert Óvoda telephelye

(3530 Miskolc, Meggyesalja utca 31.)

 

MUNKATERV

2024-2025.

Intézmény OM azonosítója: 201627

Intézményvezető/helyettes:

………………………………………..

Tóth-Szolcsányi Csilla

megbízott igazgatóhelyettes

 

 

 

 

 

 napraforgo_kep_3.jpg

 

 

 

 

 

 

Legitimációs eljárásban véleményt nyilvánító közösségek

 

 

Nevelőtestület nevében:

……………………..……

Tóth-Szolcsányi Csilla

Alkalmazotti közösség nevében:

………………………….

Csorba Zsuzsanna

Szülői szervezet nevében:

………..…………………

Dán Dorottya

 

Az óvoda 2024/2025. nevelési évre szóló munkaterv elfogadásához a nevelőtestület egyetértését megadta.

 

Kelt: Budapest, 2024. augusztus 26.                P.H                                              .……………………….……….

                                                                                                                                Tóth-Szolcsányi Csilla

                                                                                                                                       megbízott igazgatóhelyettes

 

A fenntartó az óvoda 2024/2025. nevelési évre vonatkozó munkatervéhez a JÓVÁHAGYÁST a kuratórium 2024. augusztus 30.-án kelt KH/2024.08.30. számú határozatával megadta.

 

Kelt: Budapest, 2024. augusztus 30.      P.H.                                                               fenntartó képviseletében:

                                                                                                                                   …………………………….

                                                                                                                                                 Szabó Ágnes

                                                                                                                                              kuratóriumi elnök

 

A dokumentum jellege: Nyilvános

Megtalálható a fenntartó honlapján:

www.aranylonapraforgo.hupont.hu    

www.aranylo-napraforgo.hu

Készült: 2 példányban

Verziószám: 1/2024.

Határozatszám: KH/2024.08.30.

 

Érvényessége: 2024.09.01 – 2025.08.31.

 

 

P.H.

 

 

 

Köszöntő

Kedves Kollégák, Szülők és Gyermekek!

Az elmúlt tizenkét év során – bejárva a közoktatás átalakításával járó változások olykor rögös útjait – számos ismerettel és tapasztalattal gazdagodtunk. A köznevelés-közoktatás átalakítása egy újabb fordulathoz érkezett, mely újabb kihívások elé állítja a nevelőközösségünket, melyet a hétköznapok során a gyermekek és családjaik javára fordítva kívánunk kamatoztatni.

Valamennyien úgy érezzük, hogy a 2024-2025. nevelési évben elsősorban a tanult ismereteink alkalmazására és tapasztalataink hasznosítására, nem pedig az új ismeretek szerzésére kell helyeznünk a hangsúlyt.

Tapasztaljuk, hogy olykor már a gyermekek is fáradtan érkeznek reggel az óvodába, így számukra is egyre inkább fontossá válik az elmélyült és szabadon választható játék, a naponta ismétlődő mesélés és verselés, a fülbemászó gyermekdalok, az óvodaudvaron történő bogarászás…

 

Az előttünk álló nevelési év kulcsterületei:

a család-óvoda kapcsolatának további erősítése;

 a fokozatosan, de különösen az utolsó évben az iskolai nevelésre-oktatásra felkészítő intézményi gyakorlat elmélyítése, továbbfejlesztése.

 

A közoktatás átalakítás fókuszában a pedagógusok teljesítményének értékelése áll. Nevelőmunkánk hangsúlyos eleme a gyermekek önértékelési és önérvényesítési képességei fejlesztése, mely meghatározó a mindennapi, majd a későbbi boldogulásuk szempontjából is.    Kívánom, hogy családias környezetben és hangulatban, ki-ki tudása és képessége szerint erősítse óvodánk eredményeit és hírnevét!

 

 

megbízott igazgatóhelyettes

 

 

 

 

FÓKUSZBAN A GYERMEKEK ÉS A FELNŐTTEK ÉRTÉKELÉSE

-      Az önértékelési motívumok, mint az önbizalom és az önbecsülés, az énkép reális, a képességeket is figyelembe vevő önismeret fejlesztése

-      A Diagnosztikus fejlődésvizsgáló rendszer (DIFER) megismerése és alkalmazása 5 éves kortól

-      A pedagógusok teljesítményértékelési rendszerének jogszabályi elvárásokhoz történő igazítása

 

 

 

                 

 

 A NEVELÉSI ÉV RENDJE

 

Nevelési év időtartama: A nevelési év első napja 2024. szeptember 1. (vasárnap), utolsó napja 2025. augusztus 31. (vasárnap).

A nevelőtestület által meghatározott pedagógiai célra öt munkanapot nevelés nélküli munkanapként használhatunk fel, amelyből két nevelés nélküli munkanap időpontjáról és programjáról - az óvodavezető véleményének kikérésével - az egyes telephelyek óvodapedagógusai jogosultak dönteni.

Nevelőtestületi tanácskozásainkon (nevelés nélküli munkanap, nevelőtestületi értekezlet) a nevelőtestület valamennyi tagja részt vesz. A nevelőmunkát segítő munkatársak (pedagógiai asszisztens, dajka, konyhai kisegítő) részvétele a szervezés függvényében alkalomszerűen kötelező. Nevelés nélküli munkanapokon gondoskodunk a gyermekek felügyeletéről.

 

Szünetek időpontjai:

  • Az őszi szünet előtti utolsó nap 2024. október 25. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2024. november 04. (hétfő).
  • A téli szünet előtti utolsó nap 2024. december 20. (péntek), a szünet utáni első tanítási nap 2025. január 6. (hétfő).
  • A tavaszi szünet előtti utolsó tanítási nap 2025. április 16. (szerda), a szünet utáni első tanítási nap 2025. április 28. (hétfő)

 

Szünetek időtartama - A nyári zárva tartás tervezett időpontjai

 

Székhely és telephely

31. hét

32. hét

33. hét

34. hét

35. hét

Székhely

X

X

X

X

X

Telephely

X

X

X

X

X

 

Megjegyzés:    X = zárva

Kezdő időpont (31. hét) augusztus 1.

Záró időpont (35. hét) augusztus 31.

 

1149 Budapest, Pósa Lajos utca 61. – 2025. 08.01-08.31.

3530 Miskolc, Meggyesalja utca 31. – 2025. 08. 01-08.31.

 

  1. 1.              Pedagógiai folyamatok

 

A terület összegző értékelése

Az intézmény a 2022-2023. és a 2023-2024. nevelési év beszámolójára építve tűzte ki céljait és feladatait, melyek jó színvonalon valósultak meg. A nevelőtestület ajánlásokat tett arra vonatkozóan, hogy a tervezés szintjén mi az, amit 2024-2025. nevelési évre feltétlenül javasolnak. A nevelési év elején tervek készültek az anyag-, és energiatakarékos óvodaüzemeltetésre. A jogszabályi elvárásoknak megfelelve két pedagógus tanfelügyeleti ellenőrzésére került sor, minősítési eljárással érintett kolléga nem volt. Mind a belső, mind pedig a külső ellenőrzések eredményesen zárultak.  Minden alkalmazott teljesítménye értékelésre került, azonban a jogszabályváltozások okán a jövőben egy egészen ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI rendszer bevezetésére kerül majd sor, mely a bérekre is hatással lesz. A pedagógiai munkához kapcsolódó dokumentumok ellenőrzése a terveknek megfelelően zajlott, a tanulságok beépítése folyamatos. Mérési-értékelési rendszerünk eredményeit többnyire számszerű adatokkal is alá tudtuk támasztani, kiemelve az erősségeket, fejleszthetőségeket és a továbblépés irányait. A szakmai működést szabályozó dokumentumainak korrekcióira az éves munkatervben meghatározottak szerint került sor, melynek több ponton részesei a kollégák. Mind a belső, mind pedig a külső kapcsolatok hangsúlyosan voltak jelen. Meghatározó a család-óvoda kapcsolata, ugyanakkor új alapokra sikerült helyeznünk az iskolákkal való szakmai együttműködésünket. (nyílt napok, látogatások)

 

1.1. Pedagógiai folyamatok - Tervezés

 

-        Hogyan valósul meg a stratégiai és operatív tervezés? - Az éves munkaterv összhangban van a stratégiai dokumentumokkal és a munkaközösségek terveivel.

-        Milyen az intézményi stratégiai terv és az oktatáspolitikai köznevelési célok viszonya; az operatív tervezés és az intézményi stratégiai célok viszonya?

 

Az intézmény stratégiai dokumentumai és az éves munkaterv tartalmainak összhangja - Célok kiemelése az intézmény Pedagógiai Programjából - Nevelőtestület javaslatai

 

Célok

Kapcsolódó feladatok

Igazgató/helyettes

Az óvoda és a család kapcsolatának további erősítése

-      Szülői Közösség tagjai névsorának, elérhetőségének aktualizálása

-      Közös programok szervezése,

-      SZMK vezető időben történő és megfelelő tájékoztatása

Partneri kapcsolatok mélyítése a társintézményekkel, partnerintézményekkel

 

-      Együttműködési alkalmak és tartalmak bővítése

-      A partner intézményekkel szorosabb kapcsolat kiépítése, a már meglévő kapcsolat további erősítése, különös hangsúllyal az iskolákra és a szakszolgálatra

Szorosabb együttműködés a szociális háló többi tagjával: védőnő, gyermekorvos, óvodaorvos, munkánkat segítő szakemberek, intézmények.

 

-      Személyes kapcsolatfelvétel az érintett szakemberekkel, az együttműködés gyakorlatával kapcsolatos kérdések tisztázása, feladatok megbeszélése, pontosítása, folyamatos kapcsolattartás

Szociális segítővel szorosabb kapcsolat kialakítása

-      Személyes kapcsolatfelvétel a szociális segítővel, az együttműködés gyakorlatával kapcsolatos kérdések tisztázása, feladatok megbeszélése, pontosítása, folyamatos kapcsolattartás

Kapcsolatok mélyítése a székhely és telephely és a munkatársak között

-      Elérhetőségek (email cím, telefon), frissítése, aktualizálása és megosztása a munkatársakkal. Szükség szerint személyes látogatás, feladatok megbeszélése.

Nevelőtestület

Allergiával küzdő, diabéteszes gyermekek integrálása az óvodába

 

-      A DiabMentor elméleti- és gyakorlati képzések folyamatos követése, munkatársak beiskolázása.

-      Egészségügyi továbbképzések kihelyezett szervezése a székhely és telephelyeken: Életmentő technikák tanulása. Elvárás valamennyi dolgozó részvétele az anafilaxiás sokk kezelésével kapcsolatos képzésben.

A nevelés és fejlesztés a gyermekek és felnőttek számára egyaránt nyugodt légkörben, és megfelelő feltételek mellett történjen.

 

-      Gyermekek és felnőttek mentális egészségvédelme

-      Családias környezet és légkör feltételeinek megteremtése, biztosítása

A játékon keresztül tudományosan és sokoldalúan közvetíteni az ismereteket, és megalapozni a környezettudatos magatartást.

 

-      A szabad játék kitüntetett szerepének biztosítása

-      Játékos kísérletezések feltételeinek megteremtése mind a belső, mind pedig a külső tanulási környezetekben

Óvoda-iskola kapcsolatbővítése, az -átmenet feszültségeinek oldása

 

-      Több személyes kapcsolat és közös program az iskolákkal

-      A nevelést segítő szakemberek és az óvodapedagógusok hatékonyabb együttműködésének kidolgozása, hogy az iskola előtt álló gyermekekről pontosabb képet kapjunk

-      Tanulási motívumok fejlesztése az iskolába lépés előtt, hogyan tudják a gyerekek leghatékonyabban feldolgozni az óvodapedagógus és a tanító munkája közötti kontrasztot, a két intézménytípus közötti átmenet feszültségeinek oldását.

-      A szülők részvételének minél sokrétűbb biztosítása az óvodai nevelés / fejlesztési folyamataiban

Tehetséggondozás, tehetségazonosítás, tudásmegosztás

-      Célirányos együttműködés szakemberekkel

Környezettudatos szemlélet megalapozása. A játékon keresztül tudományosan és sokoldalúan közvetíteni az ismereteket

-      Játékos kísérletezések feltételeinek megteremtése mind a belső, mind pedig a külső tanulási környezetekben

Közösségépítés

 

-      Szervezetfejlesztés székhely/telephely szinteken: csapatot is erősítő szakmai programok, tapasztalatszerzési lehetőségek szervezése

Az óvodapedagógusok és a munkájukat segítők tudásuk legjavát adva, ismereteik folyamatos bővítésével neveljék és fejlesszék a gyermekeket.

 

-      A PP cél és feladatrendszerének eredményes megvalósítását célzó szakmai továbbképzéseken való részvétel→ a tanult ismeretek alkalmazása, megosztása

A PP óvodai nevelési alapelvei és értékei közül:

-      A „közösségi szokások és szabályok kialakítása és erősítése során a gyermeki autonómia tiszteletben tartása” a gyakorlatban.

-      Az “együttműködésre, kölcsönös tiszteletre, bizalomra, megértésre, türelemre és gyermeki aktivitásra épülő nevelés” az indulatos és agresszivitásra hajlamos gyerekekkel.

-      Nevelési célok és feladatok tudatos átgondolása

-      A családok bevonása, bevonódásuk biztosítása saját gyermekei személyiségfejlesztésébe

Családokkal jó kapcsolat kialakítása – tolerancia, bizalom kialakítása.

Gyermek aprólékos megfigyelése, pozitívum kiemelése.

 

-      Új gyermekek körében az óvodai beilleszkedést is segítő családi beszélgetés (fogadóóra) szervezése, lebonyolítása

-      Együttműködési alkalmak teremtése

-      Hiteles és következetes, a családi értékeket is képviselő pedagógia közvetítése

-      Megfelelő kommunikáció

-      Gyermekmegismerési technikák ismerete, pl. DIFER

A gyermek elfogadtatása a társak körében – tolerancia.

-      Szociális kompetenciák fejlesztése

Gyermeki és szülői jogok érvényesítése.

 

-      Köznevelési törvény vonatkozó tartalmainak biztos ismerete és hiteles képviselete

-      ENSZ Gyermeki Jogok ismerete

-      Fenti tartalmak hiteles képviselete a családi beszélgetések (fogadóóra, szülői értekezlet, családlátogatás) és a mindennapok során.

Felzárkóztatás megszervezés.

-      Egyénre, csoportra történő tervezés során a felzárkóztatással kapcsolatos teendők prioritást élvezzenek

-      Naprakész kapcsolat és együttműködés a segítő hálózat tagjaival

 

1.2. Pedagógiai folyamatok – Megvalósítás

 

-       Hogyan történik a tervek megvalósítása?

-       Milyen az intézmény működését irányító éves tervek és a beszámolók viszonya?

-       A nevelési év végi beszámoló megállapításai alapján történik a következő nevelési év tervezése

-      Milyen a pedagógusok éves tervezésének, és a terv tényleges megvalósulásának a viszonya?

 

 

Célok

Kapcsolódó feladatok

Óvodavezető/helyettes

A törvényi változások bevezetése és a kollégák megfelelő tájékoztatása.

 

-      Folyamatos tájékoztatás

-      Szabályozó dokumentumok felülvizsgálata, módosítása

Törvényi változások tükrében a szabályozó dokumentumok felülvizsgálata.

 

-      A jogszabályi környezetváltozás lezárását követően az intézményi ütemezés pontosítása

Folyamatos továbbképzési lehetőségek biztosítása.

 

-      A PP cél és feladatrendszerét támogató képzési tartalmak mentén az alábbi területek preferálásával:

Módszertani képzés, mozgás és beszéd területeken 1 fő

Kommunikáció, konfliktus és stresszkezelés 1 fő

Gyermekvédelem 1 fő

Vezető utánpótlás nevelésre. Vezetői ambícióval lévő munkatársak aktivizálása, fokozott bevonása

-      Bevonódásuk ösztönzése és biztosítása 1 fő

Az ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI rendszer alkalmazása

-      Éves terv szerint

Digitalizálás.

 

-      Bekapcsolódási lehetőség biztosítása az oviKRÉTA képzéseibe → a KRÉTA felületekkel való ismerkedés egyénileg és a Munkatervben szabályozott módon, igény és vállalás szerint tapasztalatszerzés a tanügyigazgatási dokumentumok elektronikus vezetésében, a tapasztalatok megosztásában

-      A működési és pedagógiai feladatok ellátását támogató informatikai háttér folyamatos fejlesztése

Nevelőtestület

Kézműves délután szervezése a kollégáknak (pl.: adventi készülődés)

-      Nevelőtestületi feladat

Úgy legyen felépítve az éves terv, ami biztosítja az élmények elmélyítésének a lehetőségét (program összecsúszás elkerülése).

 

-      Aktív részvétellel tudatos és átgondolt tervezés / szervezés csoport, telephely és intézményi szinteken

Adminisztráció csökkentése

-      oviKRÉTA felület megismerése, kipróbálása annak érdekében, hogy 2025.09.01-től zökkenőmentes legyen a felület alkalmazása, benne a tanügyigazgatási dokumentumok (fejlődési napló, felvételi és mulasztási napló, csoportnapló) többek által már rég áhított elektronikus vezetése.

Óvodai hiányzások igazolásával kapcsolatos anomáliák orvoslása. Világos, mindenki, mindkét fél- szülő/orvos - számára elfogadható protokoll működtetése.

-      Házirend vonatkozó szabályaiknak elfogadása és betartatása

-      A jelenlét pontos és naprakész adminisztrálása; Felvételi és mulasztási napló, valamint az oviKRÉTA felületének  magbiztos használata

Gyakornok és mentor együtt dolgozzon egy csoportban a szorosabb munkavégzés miatt.

-      Jelenleg minden gyakornokunkat a már korábban kijelölt mentor támogatja

 

1.3. Pedagógiai folyamatok – Ellenőrzés (Belső ellenőrzés általános rendje)

 

-      Hogyan működik az ellenőrzés az intézményben?

-      Az intézményi stratégiai alapdokumentumok alapján az intézményben belső ellenőrzést végeznek.

 

Az elmúlt nevelési évek kiemelt ellenőrzési területei vonatkozásában fontos elvárás minden pedagógussal szemben az óvodába járási kötelezettség nyomon követésére szolgáló alábbi tanügyi nyomtatványok gondos vezetése:

  • felvételi és mulasztási napló
  • óvodai csoportnapló
  • a kötelező óvodai foglalkozásokról való igazolatlan mulasztások dokumentációja
  • a Fejlődési napló

 

A belső ellenőrzés általános rendjének kialakítása és gyakorlata során továbbra is kiemelten kívánjuk érvényesíteni a vezetői feladatot ellátó kollégák fokozott bevonódásának biztosítását, melyet egyrészt az Új Teljesítményértékelési rendszer bevezetése, valamint a munkafeladatok egyenletes elosztása, a felelősség és kötelezettségvállalás is indokol.

A belső ellenőrzés általános rendje

A működési és tanügyigazgatási feladatellátás mellett továbbra is kiemelten kezeljük az egészségszabályok biztosításával és betartásával kapcsolatos feladatok tervezett és eseti ellenőrzéseit, melyek belső rendjét az egyes telephelyek vezetői koordinálják, kiemelt hangsúlyt helyezve a higiénés szabályok folyamatos betartására és betartatására, valamint és havonkénti tisztasági szemlékre.

 

Hónap/nap/határidő

Ellenőrzés

célja

Ellenőrzés

területe

Alkalmazott módszer

Ellenőrzést

végző

Szeptember

01-től

folyamatosan

Egészségügyi elvárásoknak való megfelelés

Egészségügyi könyvek

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/operatív igazgató

01-től

folyamatosan

KIR- adatbázis naprakészsége

KIR- adatbázis és személyi anyagok

Megfeleltetés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

18.

Törzskönyv aktualizálása

Törzskönyv

Megfeleltetés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

13.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /(Részt vesz +1 fő dajka)

27.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók, valamint a kapcsolódó dokumentumok naprakészsége

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

30.

Munkavédelmi szemle bejárás

 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Munkavédelmi megbízott

Munkatervben jelzett időpontok szerint

Család-óvoda kapcsolat megfelelőségének biztosítása

családi beszélgetések (szülői értekezletek, fogadó órák)

Megfeleltetés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

Október

02.

Statisztikai adatok pontos nyilvántartása

Csoport szintű nyilvántartás

-        csoportnaplók

Dokumentumelemzés

Összehasonlítás

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

07.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

14.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

Munkaterv szerint

Pedagógiai munka értékelése

Önértékelési kézikönyv szerint

Dokumentumelemzés

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

November

04.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

06.

A szülői kérelemhez csatolandó, tankötelezettség alóli felmentéshez szükséges dokumentumok előkészítettsége

Fejlődésmutató összegző adatlapok az óvodába lépéstől (évi két alkalom, az óvodapedagógus, szülőaláírásával ellátva).

Kész dokumentumok

-        Fejlődésmutató összegző adatlapok

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

December

02.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

Január

06.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

13.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

20.

Tervezési és értékelési dokumentumok elvárásnak történő megfelelése

Csoportnaplók

Fejlődési naplók/ Fejlődésmutatók a szülő aláírásával

Csoportnapló ellenőrző lap

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

 

 

 

 

 

Február

03.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

Március

03.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

-        Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

07.

Tervezési és értékelési dokumentumok elvárásnak történő megfelelése – beépítve a teljesítményértékelési folyamatba

Csoportnaplók

Fejlődési naplók Fejlődésmutatók a szülő aláírásával /

Csoportnapló ellenőrző lap

-        Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

07.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

-        Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

Április

04.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

11.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

Május

02.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

 

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

30.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

Június

09.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

27.

Tervezési és értékelési dokumentumok elvárásnak történő megfelelése

Csoportnaplók

Fejlődési naplók/ Fejlődésmutatók a szülő aláírásával

Csoportnapló ellenőrző lap

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

Július

07.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

31.

Személyi nyilvántartás

OH felületre adatszolgáltatás

 

 

Önértékelések és teljesítményértékelések záró dokumentumai

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

Augusztus

15.

Tisztasági szemle 

Székhely és telephelyek

Megfigyelés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató / (Részt vesz +1 fő dajka)

29.

A jogszabályi és intézményi elvárásoknak megfelelő pontos és naprakész munkavégzés

Felvételi és mulasztási naplók

Dokumentumelemzés

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

29.

Tervezési és értékelési dokumentum elvárásnak történő megfelelése, lezárása

Csoportnaplók

 

Dokumentumelemzés

Lezárás

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

 

  

GAZDÁLKODÁSSAL KAPCSOLATOS FELADATOK

 

Feladat

Érintett

Tartalom

Határidő

Felelős

Gyermekek adatbázisának frissítése

Óvodavezető/helyettes/operatív igazgató

kialakított adatbázis feltöltése pontos adatokkal, módosítások átvezetése

folyamatos

(szeptemberben kiemelt feladat)

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

Dolgozók adatbázisának frissítése

Óvodavezető/helyettes

kialakított adatbázis feltöltése pontos adatokkal, módosítások átvezetése

folyamatos

(szeptemberben kiemelt feladat)

Óvodavezető/helyettes

Októberi statisztika elkészítése

Óvodavezető/helyettes

229/2012. (VIII. 28.) Korm. rendelet

2025. október 15.

Óvodavezető/helyettes operatív igazgató /

Jogszabályfigyelés

Óvodavezető/helyettes

Magyar Közlöny folyamatos figyelése

minden hónap utolsó napja

Óvodavezető/helyettes/ operatív igazgató

Személyi dossziék elkészítése, karbantartása

Óvodavezető/helyettes

Nkt. 41.§ szerint

folyamatos (szeptemberben kiemelt feladat)

Óvodavezető/helyettes

 

1.4. Pedagógiai folyamatok – Értékelés

 

-       Hogyan történik az intézményben az értékelés?

-       Milyen a pedagógiai programban meghatározott gyermeki értékelés működése a gyakorlatban? 

-       Az intézményben a gyermeki fejlődést folyamatosan követik, a gyermeki fejlődést dokumentálják, elemzik, és az egyes évek értékelési eredményeit összekapcsolják, szükség esetén fejlesztési tervet készítenek.

-       Az óvodapedagógusok a gyermekek eredményeiről fejlesztő céllal folyamatosan visszacsatolnak szüleinek/gondviselőjének és az életkornak, fejlettségi szintnek megfelelő formában a gyermeknek.

 

Intézményértékelési feladatok – Éves ékelési terv - Az ellenőrzések – értékelések ütemezése

Jogszabályi háttér:

Megváltozik a pedagógusok teljesítményértékelési rendszere (továbbiakban: TÉR). A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény, A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény, A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény végrehajtásáról szóló

401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet, Az Óvodai nevelés országos alapprogramjáról szóló 363/2012. (XII. 17.) Korm.rendelet, A nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet, Magyarország költségvetéséről szóló törvény. A pedagógusok teljesítményértékeléséről szóló 18/2024. (IV. 4.) BM rendelet.

Kiemelendő: 160. § (7): A munkáltató a teljesítményértékelés szabályainak alkalmazásával a pedagógus előmeneteli rendszer hatálya alá tartozó személy munkavégzése színvonalát, az általa nyújtott munkateljesítményt első alkalommal a 2024/2025 tanévre, óvodában foglalkoztatott esetén a 2024. szeptember 1-je és 2025. június 30-a közötti időszakra vonatkozóan értékeli. A teljesítményértékelés eredményeként a munkáltató első alkalommal 2025. szeptember 1-jével állapíthat meg a 98. § (3) bekezdésében meghatározottak szerint módosított illetményt.

 

ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZER SZERINTI PRÓBAMÉRÉS-ÉRTÉKELÉS (oviKRÉTA felület tartalmai szerint)

 

Az ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZER megismerése és alkalmazása.

 

-      A Felvételi és mulasztási naplók vonatkozásában - Elvárás minden óvodapedagógus részéről, hogy pontosan, és az aktuális határidőkkel valósuljanak meg az általában előforduló hibák/hiányosságok:

  • orvosi igazolások és azok megfelelősége

-      Csoportnaplók ellenőrzése során: Az értékelések (nevelési terv, tanulási tervekre történő reflexiók) koherenciájának biztosítása a tervezés során. Érvényesüljön a reflexiók hármas egysége.

-      Fejlődési naplók – egyéni fejlesztési tervek ellenőrzése során:

  • Az értékelési dokumentum elvárás szerinti tartalmainak naprakészsége minden gyermek vonatkozásában.
  • A Fejlődés mutató összegző adatlap a pedagógiai tervezés mellett a család-óvoda együttműködését szolgálja.

Pedagógiai-szakmai ellenőrzéssel – Minősítéssel érintettek köre

 

Ellenőrzés jellege

Érintettek

Időpont

Intézményi delegált

Pedagógiai-szakmai (tanfelügyeleti) ellenőrzés

-

-

-

Minősítő vizsga

Cs.N.B.

2024. 11. 05.

Cs-N. B.

 

Minősítési eljárás

 

 

.

 

Mérés-értékelés - Tervezett mérések

Ssz.

Mérés területe

Érintettek köre

Mérés eszköze

módszere

Mérés

ideje

Felelős

Ki?

Kit?-Mit?

Egyéb érintett

  1.  

A gyermekek fejlettség állapota:

-      értelmi

-      lelki

-      szociális

-      testi

Óvodapedagógus

Minden gyermek

Visszacsatolás legalább két alkalommal:

 

Szülő

Fejlődési napló Fejlődésmutató összegző adatlap

 

folyamatos megfigyelés

egyéb mérés

Évi 2 alkalom:

10.31.

április 30.

Új gyermekek esetében első alkalommal

11.28.

Óvodapeda-gógusok

Fejleszthetőség:

-      A családok bevonásával egyéni szinteken valamennyi képesség terület fejlesztésére nagy hangsúlyt kell helyezni

-      Intézményi, telephelyi és csoport szintű eredmények tudatos fejlesztése

Fejlesztési irány:

-      Okok kutatása és megoldási utak keresése egyéni, csoport és intézményi szinteken egyaránt.

-      Mérési eredményekre alapozott tervezés egyéni, csoport, telephelyi és intézményi szinteken.

  1.  

DIFER állapotfelmérés

 

Fejleszthetőség:

Célszerű intézményi szinten célzottan, és több mérést is elvégezni (rövid DIFER)

Fejlesztés iránya:

-      DIFER képzésen történő részvétel

 

Kiemelés az ÚJ PEDAGÓGUS TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZER óvodáknak BM- koncepcióból: „Az értékeléshez rendelkezésre álló adatok, információk forrásai: DIFER mérés (amennyiben rendelkezésre állnak az adott intézmény vonatkozásában), gyermek személyiségfejlődését nyomon követő dokumentum adatai (intézményi adminisztráció).

A DIFER képzést követően középső és nagycsoportokban az óvodapedagógusok által meghatározott terv szerint kerül sor a mérésekre, melyek eredményei beépülnek a Fejlődési napló tartalmaiba.

Fejlesztési irány:

  • Mérési módszer megismerése, alkalmazása
  • Mérés eredményeinek beépítése a nevelés-fejlesztés folyamatába egyéni és csoport szinteken
  1.  

Kulcsfolyamataink felülvizsgálata a jogszabályi környezet és az intézményi gyakorlat tükrében

 

Kulcs-folyamatok szabályozott-sága

 

 

Folyamat és

dokumentum elemzés

04.15.

 

 

-      Stratégiai és operatív tervezés: belső szabályozó dokumentumok felülvizsgálata

Fejlesztési irány: SZMSZ, Adatkezelési Szabályzat, Házirend, PP, Értékelési szabályzat, Gyakornoki szabályzat (eddig nem volt kötelező), Etikai Kódex, Panaszkezelési Szabályzat

- Intézményi önértékelés

Fejlesztési irány: A pedagógus önértékelések jogszabály által történő megszűnésével a pedagógiai gyakorlat belső ellenőrzésének újra szabályozása, szinkronban az ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZER elvárás/szempontjaival.

-      Munkatársak képzése

-      Gyermekek fejlettségállapotának nyomon követése, értékelése

Fejlesztendő: Határidők betartása.

-      A GDPR-nak megfelelő adatkezelési protokoll működtetése

Fejlesztendő:

  • Nyilatkozatok időben történő beszerzése.
  • Új szülői nyilatkozatok törvényes kezelése:
    • Kötelező szülői nyilatkozat a gyermek egészségi állapotáról

 

 

 

 

 

 

1.5. Pedagógiai folyamatok - Korrekció

 

-       Mi történik az ellenőrzés, megfigyelés, értékelés eredményeivel? (Elégedettségmérés, intézményi önértékelés, pedagógusértékelés, gyermeki fejlődés megfigyelés, mérés, egyéb mérések.)

-      Évente megtörténik az önértékelés keretében a helyben szokásos formában rögzített megfigyelési, mérési eredmények elemzése, a tanulságok levonása, fejlesztések meghatározása. Ezt követően az intézmény a mérési- értékelési eredmények függvényében szükség esetén korrekciót végez

 

Szabályozó dokumentumok készítése, korrekciója - Jogszabály által előírt, valamint a nevelőtestület által fontosnak ítélt működési és pedagógiai folyamatok szabályozása

 

Az elmúlt időszak jogszabály változásai több ponton is érintik az intézmény szabályozó dokumentumainak tartalmait, ezért szükséges az érintett dokumentumok felülvizsgálata és módosítása:

 

Szabályozó dokumentumok

Korrekció szükséges

Jogszabályi háttér - Kapcsolódó feladatok / tartalmak

Megvalósításban érintettek köre

Igen

Nem

Int.

döntés

SZMSZ

x

 

  

-       A pedagógus igazolványra való jogosultságot - A pedagógusok új életpályájáról szóló 2023. évi LII. törvény (továbbiakban: Púétv.) 109. § (1) bekezdés határozza meg.

-       A munkaidő beosztása – munkaidőkeret (Púétv.78§)

  • Egyedi munkaköri leírás: feladatspecifikáció, pl. egészségügyi szolgáltatóval való kapcsolattartás módja, formái

-       Allergiás és anafilaxiára hajlamos gyermekek óvodai ellátásának biztosítása [Púétv. Épt. 171.§ (17)].

-       Nkt.72. § (1a)-(1e) bekezdései kiegészülnek a fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált gyermekek ellátásához kapcsolódó teendőkkel az esetleges anafilaxiás sokk eredményes elkerülése érdekében:Az allergiában szenvedő gyermekekre vonatkozó speciális eljárásrend készítése.

-       A munkáltatói jogok átruházása [Púétv. 20. § (10) bek.., 20/2012 (VIII. 31.) EMMI rendelet 4. § (1) bek. t) pont].

-       Eljárásjogi szabályok:

  • Az igazgató a nevelőtestület bevonásával készíti elazzal, hogy érvényességi feltétel lesz a fenntartó jóváhagyása [Púétv. 171. § (15), (43) bek.].
  • A fenntartó az SZMSZ-t az igazgató általi felterjesztést követő harminc napon belül hagyja jóvá [Nkt. 85. § (1a) bek.].
  • Nyilvános dokumentumok: Munkaterv [Nkt. 27. § (3) bek.]. Szervezeti és működési szabályzat [Nkt. 25. § (1) bek.]

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

Iratkezelési szabályzat, melynek része az adatvédelmi szabályozás

x

 

 

(27) Az Nkt. 43. § (1) bekezdése helyebe a következő rendelkezés lép:

„(1) A köznevelési intézmény iratkezelési szabályzatában, ha ilyen készítése nem kötelező, a köznevelési intézmény SZMSZ-ének mellékleteként kiadott adatkezelési szabályzatban kell meghatározni az adatkezelés és -továbbitás intézményi rendjét és ezt a tanulmányi rendszeren keresztül is hozzáférhetővé kell tenni. Az adatkezelési szabályzat elkészítésénél, módosításánál nevelési-oktatási intézményben a szülői szervezetet véleményezési jog illeti meg. Adattovábbításra a köznevelési intézmény igazgatója és – a meghatalmazás keretei között – az általa meghatalmazott vezető vagy más alkalmazott jogosult.”

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

Panaszkezelési szabályzat

 

 

x

Fejleszthetőség

-      Családokkal a bizalmi kapcsolat és a tájékoztatás erősítése

-       Kommunikáció a családokkal

Fejlesztési irány:

-       Panaszkezelési szabályzat felülvizsgálata:Tisztázni szükséges a panasz eset fogalmát és tartalmait

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

Házirend

x

 

 

-       Az alap szabadság számának 50-re való megemelkedése Púétv. 90. § (3).

-       Allergiás és anafilaxiára hajlamos gyermekek óvodai ellátásának biztosítása

A Púétv171. § 17 bekezdése szerint, az Nkt.72. § (1a)-(1e) bekezdései kiegészülnek a fokozott kockázatú allergiás betegséggel diagnosztizált gyermekek ellátásához kapcsolódó teendőkkel az esetleges anafilaxiás sokk eredményes elkerülése érdekében.

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

Pedagógiai program

x

 

 

-       Allergiás és anafilaxiára hajlamos gyermekek óvodai ellátásának biztosítása [Púétv. Épt. 171.§ (17)]. – Pedagógiai feladatok.

-       A401/2023. (VIII. 30.) Korm. rendelet (továbbiakban:Vhr.) 9.§(5) Ha az óvoda reggel 8.00 óra előtt vagy a délutáni időszakban nem fejlesztő, iskola-előkészítő vagy más, kifejezetten nevelési jellegű foglalkozást szervez, ezen időszakokban a gyermekek felügyeletét nevelő-oktató munkát közvetlenül segítő munkakörben foglalkoztatott személy is elláthatja.

Szakértői javaslat: Amennyiben a dokumentum nem tartalmazza, célszerű szabályozni a pedagógiai munkát segítő pedagógiai asszisztensek és dajkák pedagógiai feladatait, tevékenységeiket.

Igazgató/helyettes

Továbbképzési terv

x

 

 

-       A továbbképzésekre vonatkozó szabályozást szintén nevesíti a Púétv.(66. § (2), 70. §, 160. § (2)(11), ezért javasolt az intézményi továbbképzési programot és beiskolázási tervet nevelési év indításakor áttekinteni. 

Szakértői javaslat: az 1-es típusú diabétesz képzésekre célszerű következetesen beiskolázni a munkatársakat.

-       Dajkák és pedagógiai asszisztensek külső és belső képzése, továbbképzése

Szakértői ajánlás: Szerepük fontoságára való tekintettel célszerű hangsúlyt fektetni a pedagógiai asszisztensi és dajkai belső és külső továbbképzésekre.

A Vhr 3. melléklet.: nevelő és oktató munkát közvetlenül segítő munkakörök, valamint a gazdasági, ügyviteli, műszaki

és kisegítő munkakörök képesítési szintje

Igazgató/helyettes

Értékelési szabályzat ÚJ TELJESÍTMÉNY-ÉRTÉKELÉSI RENDSZER

x

 

 

-       A TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉS alapján a munkáltató első alkalommal 2025. szeptember 1-jével állapíthat meg a 98. § (3) bekezdésében meghatározottak szerint módosított illetményt a Púétv.. 160. § (7) bekezdése szerint. Az erre való felkészülés - a 2024-2025. Munkatervben javasolt tervezni:

  • ÚJ TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉSI RENDSZER (belső) intézményi tartalmainak megalkotása
  • Mérési-értékelési rendszer áttekintése, szükség szerinti korrekciója a BM Pedagógus teljesítményértékelési rendszer koncepciója óvodáknak c. anyag alapján az alábbiaknak való megfelelés okán:

Kiemelés a Pedagógus teljesítményértékelési rendszer koncepciója óvodáknak c. dokumentumból:

„Az értékeléshez rendelkezésre álló adatok, információk forrásai (az intézmény mérési-értékelési és dokumentációs rendszerét képező tartalmak):

-       DIFER mérés (amennyiben rendelkezésre állnak az adott intézmény vonatkozásában),

-       gyermek személyiségfejlődését nyomon követő dokumentum adatai (intézményi adminisztráció),

-       csoportnapló, intézményi adminisztráció adatai (hiányzások, felvételi és mulasztási napló),

-       intézményi gyermekvédelmi statisztikai adatok,

-       szülői kérdőíves értékelés eredményei,

-       intézményvezetői, munkaközösség-vezetői látogatások, tevékenységek megtekintésének dokumentált tapasztalatai,

-       külső OH értékelések megállapításai (pedagógus minősítés, pedagógiai-szakmai ellenőrzés alapján),

-       egyéb egyedi visszajelzések,

-       intézményvezetők esetében az óvodapedagógusok kérdőíves formában kifejtett véleménye, fenntartók rendelkezésére álló adatok, visszajelzések, az intézmény munkaterve és egyéb, a szakmai munkát és a napi működést meghatározó dokumentumai.”

Igazgató/helyettes

Gyakornoki szabályzat

x

 

 

-       Kötelező dokumentum lesz: Bevezetésre kerül a gyakornoki szabályzat, melynek kiadásával kapcsolatos eljárási szabályokat a Kormány rendeletben határozza majd meg [Púétv. 155. § (1) bek. 13. pont].

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

Etikai kódex

x

 

 

-       [Púétv. 35. § [Etikai Kódex] (1) A Kar Etikai Kódexe általános etikai alapelvekből, részletes etikai es eljárási szabályokból áll.

(2) Aki az Etikai Kódex vagy az Alapszabály rendelkezéseit megszegi, etikai vétséget követ el. Etikai vétség gyanúja eseten a Kar tagja ellen a Kar eljárást folytat le az e törvény felhatalmazása alapján kiadott kormányrendeletben

foglaltak szerint.

(3) Az etikai vétséget elkövető taggal szemben a következő intézkedések hozhatok:

a) figyelmeztetés,

b) a Kar által biztosított kedvezmény, juttatás, jogosultság korlátozása, megvonása,

c) a Karban betöltött tisztségtől való megfosztás.

(4) Ha az etikai vétség kapcsán munkajogi kötelezettségszegés gyanúja merül fel, akkor a Kar a munkáltatónak a fegyelmi eljárás lefolytatására tesz javaslatot, és ha a munkáltató a fegyelmi eljárást megindítja, a Kar fegyelmi

eljárás idejére az etikai eljárást felfüggeszti.

(5) Ha a fegyelmi eljárásban

a) fegyelmi vétség megállapítására került sor, a Kar az etikai eljárást megszünteti,

b) fegyelmi vétség megállapítására nem kerül sor, a Kar az etikai eljárást folytatja.

Igazgató/helyettes/operatív igazgató

 

 

 

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 76
Tegnapi: 19
Heti: 126
Havi: 698
Össz.: 76 533

Látogatottság növelés
Oldal: ANAÓ Munkaterv 2024-2025
ARANYLÓ NAPRAFORGÓ ALAPÍTVÁNY INTÉZMÉNYEI SZABÁLYZATOK, DOKUMENTUMOK - © 2008 - 2025 - anaszabalyzatok.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen adja a tárhelyet, és minden szolgáltatása a jövőben is ingyen ...

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »